Hakkımızda

Bizler: Belkıs Boyacıgiller ve Özge Şen

Geçmişlerimiz:

Belkis:

San Francisco’da doğup büyüyen ve üniversite eğitimini tamamlayana kadar ailesiyle birlikte Amerika’da yaşayan, Türk bir anne babanın büyük kızlar Kurabiyeye şekil verebilecek kadar büyüdüğü günden itibaren başlayan yemek pişirme merakı…

University of Southern California’dan mezun olduktan sonra, anne-baba kültürüyle olan bağını ve kendi ağını kurabilmek icin Türkiye’ye dönüş, Müzik endustrisinde Pozitif ve Babylon ile profesyonel hayata baslangıç / ardından Beymen ile moda sektörüne geçiş

2011 yılında Barselona’ya taşınma ve IESE Business School’da MBA derecesi sonrası…

Tamamladığı Sertifika Programları:

  • Cornell Üniversitesinin T.Colin Campbell  programından Bitkisel Bazlı Beslenme
  • Rouxbe.com’da Bitkisel Bazlı Beslenme üzerine Profesyonel Aşçılık
  • Institute of Integrative Nutrition (IIN) Holistic Health Coach
  • Matthew Kenney Culinary Fundamentals of Raw Cooking

Birçok hastalığın doğru beslenme ile önlenebileceğine olan inancı, aldığı eğitimler ve tutkusu olan yemek pişirmeyi birleştirdiği bir girişimcilik hayali/ Özge’yle yolların birleşmesi sonucu Türkiye’de bitkisel bazlı beslenme mutfağını yaymak üzere profesyonel mutfak serüvenine başlangıç

Özge:

Ted ankara koleji ve Odtü iktisat mezunu

Dükkanımızın fotoğrafçısı

35e kadar kurumsal finans yaşamı – 35den sonra “doğaya ve her canlıya saygı” temelleriyle başlayan bi nevi deli

Hayatta her gün bir takım seçimler yapıyoruz. Gıda bunlardan biri. Seçimlerimizdeki farkındalığımız bizi kendimize, çevremizdeki diğer canlılara ve doğaya karşı daha sorumluluk sahibi yapıyor.

Bi Nevi Deli bizim için bir okul gibi, ekipçe sorgulayarak öğreniyoruz. Öğrendikçe daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Daha verimli olabilmek için çok etkilendiğimiz söz, aslında Sıfır Atık hareketiyle ilgili ama bu sözün hayatın her alanına uygulanabilecek bir doğruluk payı var:

“Dünyanın ihtiyacı olan şey bir grup kişinin kusursuz bir şekilde sıfır atıkla yaşaması değil, milyonlarca kişinin tam da mükemmel olamadan yapabilmesi, yapmaya çalışması…Anne Marie Bonneau-zerowastechef”


Açılış Tarihimiz: 26 Agustos 2014

Bi Nevi Deli Mutfağı:

İçeriklerin besin değerlerinin en yüksek seviyede korunduğu, işlenmemiş/mümkün olan en az şekilde işlenmiş (whole foods) ürünler kullanarak oluşturulmuş bitkisel bazlı beslenme (plant-based) mutfağımız bulunuyor.

Ana içeriklerimiz mevsim sebzeleri ve meyveleri, tahıllar, baklagiller, badem ceviz kaju ayçekirdeğı gibi kuru yemişler. Yağ olarak taze avokado yağı, soğuk sıkım zeytinyağı, susam yağı, hindistancevizi kakao ya da herhangi bir katkı maddesi içermeyen yerfıstığı yağı kullanıyoruz.

Birçok beslenme tarzında seçenekler sunan bir menümüz var.

Bitkisel bazlı (Plant-Based) beslenme: Bitkinin gücüne inanıyoruz (Plant Power) Saglıklı beslenme reçetesinin başında sebze ve meyveler var, özellikle mevsimlerinde tüketilmeliler…Mevsimsel ürünleri kullanmaya özen gösterdiğimiz için menümüzü de sıklıkla değiştiriyoruz.

İşlenmemiş ürünler (Whole Foods): Mutfağımızda kullandığımız içeriklerden en yüksek oranda besin değeri alabilmek bizim icin önemli, bu nedenle mümkün olduğunca işlenmemiş ürünleri tercih ediyoruz. Reçetelerimizde ağırlıklı olarak sebze ve meyvelerin kendi içeriklerinden faydalanıyoruz, avokado yağı, badem sütü, kaju yağı, kıvam arttırıcı olarak chia tohumları sayabileceğimiz bazı örnekler.

Çiğ (Raw) beslenme: Çiğ meyve ve sebzeler, kuru yemişler, kurutucu (dehydrator) kullanarak maksimum 45 derecede uzun süreli kurutma yöntemiyle hazırlanan krakerler, meyve ve sebzeler kullanarak hazırladığımız ürünlerimiz bulunuyor.

Glutensiz (Gluten-Free): Glutensiz ekmek ve krakerler üretmemize rağmen gluten içeren ürünler de hazırladığımız bir mutfağımız bulunuyor, çapraz kontaminasyon (cross contamination) nedeniyle gluten alerjisi olan ya da çölyak hastası olan müşterilerimizin muhakkak beslenme danışmanları ile görüşerek ürünlerimizi tüketmelerini öneriyoruz.

Paleo diyeti: Mevsimine uygun meyve ve sebzelerle hazırlanan, içerisinde tahıl baklagil rafine edilmiş şeker ve tuz bulunmayan ürünlerimiz bulunuyor.

Vegan beslenme: Menümüzün tamamı vegan seçeneklerden olusuyor. Hayvansal ürünler kullanılmadan (kırmızı et, tavuk, balık, süt ürünleri , yumurta ve bal) kullanılmadan hazırlanan menümüzü kısa aralıklarla değiştiriyor, yeniliyor eklemeler yapıyoruz.

Vejetaryen beslenme: Mutfağımızda kırmızı et, tavuk ve balık kullanmıyoruz.